Pravidla výcviku:
- Na hodinu výcviku (uvedeno v „rozvrhu“) je nutné se předem přihlásit k uvedenému výcvikáři. Nejlépe SMS.
- Provozovatel zajišťuje výcvikovou lekci na předem domluveném místě pro řádně přihlášené klienty.
- Majitel musí sdělit pravdivé informace ohledně povahy, chování psa a poslušnosti (výcviku). Provozovatel tyto informace zohlední při výcviku s daným psem. Odpovědnost za případné škody vzniklé v důsledku neuvedení pravdivých informací o povaze psa nese jeho majitel.
- Během celého výcviku nese majitel zodpovědnost za svého psa.
- Háravá fena se nemůže zúčastnit hromadného výcviku na cvičáku, pokud není s instruktorkou domluveno jinak. Za případné škody nese odpovědnost majitel feny.
- Pes na hopdině výcviku musí být zdravý, vakcinovaný a odčervený. Zbaven ektoparazitů (blechy, klíšťata).
- Výcviková lekce se platí v hotovosti přímo na hodině, nebo po dohodě s výcvikářem lze poslat peníze na účet: 670100-2214295376/6210. Částka musí být uhrazena do pěti pracovních dnů od navštívené lekce.
Co vzít s sebou na lekci výcviku:
Obyčejné vodítko, spoustu maličkých velice chutných pamlsků (sýr, maso, uzeniny,…), oblíbenou hračku a misku s vodou. Oblečení a obuv na pobytu venku přizpůsobenou aktuálnímu počasí.
Několik bodů ke spokojenému soužití se psem:
– Pokud máte či si plánujete pořídit čistokrevného psa, vždy mějte na paměti, za jakým účelem bylo Vámi vybrané plemeno vyšlechtěno. Každé plemeno bylo po mnoho generací selektováno pro určité pracovní nadání, temperament nebo povahové rysy a lze předpokládat, že se s těmito geny narodil i Váš pes. Pokud pořízení psa teprve plánujete, důkladně zvažte, zda je toto plemeno i se svým „původním účelem vyšlechtění“ kompatibilní s Vaším životním stylem a temperamentem.
– Pes je PES. Smiřte se s tím, že Váš pejsek je a vždy bude především PSEM. Nepolidšťujte ho.
– Pokud Vám Váš pes nerozumí, nebuďte netrpěliví a nepodsouvejte mu, že Vám dělá něco naschvál. Dejte mu šanci pochopit Vás a najít tu správnou cestu.
– Vždy postupujte od nejjednoduššího ke složitějším. To znamená od nejjednodušších podmínek prostředí a od nejjednodušších požadavků k těm složitějším.
– I v těžkých chvílích se snažte mít před očima svůj cíl: Šťastný a láskyplný vztah se svým psem. Myslete na to, že Vy i Váš pes jste jeden tým.
– Váš pes komunikuje nejen hlasem, ale především řečí těla a přenosem „emocí“. Uvědomili jste si někdy, že takto komunikují i lidé? Svým postojem, chůzí, tím jak se cítíme, co si myslíme, rázností pohybů, frekvencí dechu,… Ne? Ale Váš pes tohle všechno vnímá a ví o Vás často víc, než jste ochotní si přiznat. Pozná, kdy jste nervózní, zlobíte se, máte z něčeho obavy nebo radost. Jen ve většině případů neví proč. A především pozná, kdy něco předstíráte a kdy je to doopravdy.
– Pokud jste příliš unavení nebo naštvaní, necvičte.
– Vždy vyslovujte jméno svého psa přátelsky.
– Dopřejte svému psu nejen spoustu pohybu a lásky, ale i spoustu klidu. Nevolejte a nemluvte na něj a o něm zbytečně. Pokud ho budete „zbytečně“ zahlcovat podněty, vypne.
– Trpělivost. Trénink. Důslednost.
– Důvěřujte svému psovi a učte se od něj.
– Vždy když budete chtít, aby Váš pes něco dělal, mějte konkrétní představu, co by měl dělat. Můžete zavřít oči a představit si to? Mít zcela nekonkrétní či nesplnitelné požadavky (např. nedělat nic), není fér a ničí to důvěru psa ve Vás.
– Nejen pes se učí svými úspěchy. Pokud se vám oběma v krátkém časovém úseku podaří mnoho úspěšných „pokusů“, posílíte tím pravděpodobně radost, motivaci k další spolupráci, respekt, sebevědomí a vzájemnou důvěru vás obou. Každý by měl mít při učení nových věcí alespoň 80% úspěšnost, než je vhodné nároky jakkoli ztížit. Myslete na to, že každý pes je jiný, každý potřebuje k osvojení určitých dovedností jiné množství času.
– Agrese plodí agresi a kdo seje násilí, nemůže sklízet důvěru.
– Cvičení by vždy mělo být pro Vás i vašeho psa hrou.